Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży

Wiosna w pełni, majówka, spacery i…. niestety kleszcze.

Kleszcze żyją w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność, zazwyczaj nie wyżej niż 70 cm nad ziemią. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy, w lesie, na łące, nad brzegami jezior i rzek, podczas pracy na działce lub spacerów.

Są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Żywią się krwią zwierząt i ludzi. Na swe ofiary czekają zwykle w trawach lub na krzewach. Atakując, znieczulają miejsce wkłucia, by spokojnie żerować nawet przez kilka dni. W czasie ukłucia i wysysania krwi mogą przenosić groźne choroby zakaźne:

Borelioza – to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie. Pierwszym objawem klinicznym jest rumień wędrujący. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. W przypadku rumienia wędrującego kuracja trwa 14-21 dni.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)to ciężka, ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego. W miarę trwania KZM może dojść do zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. Wirus KZM przenoszony jest przez kleszcze w czasie ukłucia i żerowania. Można zarazić się także spożywając niepasteryzowane produkty mleczne pochodzących od zakażonych zwierząt np.: mleko, ser kozi lub owczy. Szczepienie przeciwko KZM można rozpocząć w dowolnym czasie, najlepiej zimą lub wczesną wiosną, by zapewnić odporność przed początkiem sezonu żerowania kleszczy na wiosnę.

I dawka -(1-3m-ce)-II dawka -(5-12m-cy)- III dawka -(3 lata)-szczepienie przypominające– i dalej co 3-5 lat.

Jak się pozbywamy kleszcza

Umieścić pęsetę przy kleszczu jak najbliżej skóry.

Zacisnąć pęsetę wokół głowy kleszcza, uważając, aby nie

ścisnąć ciała.

Wyciągnąć kleszcza pionowo lub wykręcić, zdezynfekować

ranę.

Nie wolno smarować kleszcza tłustymi substancjami- to odcina mu dopływ powietrza i może on wówczas wprowadzić do naszego organizmu więcej toksyn.

Pamiętajmy:

  • po przyjściu ze spaceru dokładnie się obejrzeć,
  • na spacer po lesie zakładać jasne rzeczy,nakrycie głowy i zakryte buty
  • przeglądać sierść swoich pupili- na nich też mogą żerować kleszczeZachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku o kleszczach:https://www.youtube.com/watch?v=IQSMfGPtoLw