Świetlica

Zabawy na świeżym powietrzu.

Mało który maluch nie lubi zabaw na świeżym powietrzu. Ruch jest potrzebny do prawidłowego rozwoju, więc warto korzystać z okazji. Zabawy ruchowe sprawiają, że kształtuje się poczucie równowagi, sprawność mięśni, precyzja ruchów, zręczność. Do tego dziecko wyszaleje się i rozładuje nagromadzoną energię.

To polepszy też jego zdrowie, sen i apetyt. Swobodny, wszechstronny ruch to też sposób na zapobieganie wadom postawy. Same korzyści.

1.Wrzucanie kamyków do wody – bardzo zajmujące i chłodzące w gorący dzień. Wystarczy miska z wodą i kamyczki. Można je wrzucać i obserwować zachowanie wody, można je później wyjmować, przekładać. Zajęcie na dłużej. We wspólnej zabawie, można zrobić zawody na rzucanie kamyków z pewnej odległości.

2.Namiot –Wcale nie trzeba mieć gotowego namiotu – można go zrobić z chusty, koca. W namiocie można jeść, czytać , bawić się w dom, w Indian….

3.Bańki –Świetna zabawa dla maluchów i starszaków. Wydają się takie proste, a tak naprawdę wpływają na rozwój motoryczny dziecka, rozwój mowy, a na dodatek taka zabawa, pozwoli, co nieco opowiedzieć dziecku o fizyce.

4.Rzut do celu – można rzucać do celu, do kosza, do narysowanej lub stworzonej np. z chusty/koca obręczy. Wystarczą piłeczki lub woreczek. Odległość możesz z czasem zwiększać, tak by dziecko miało większą trudność i jednocześnie przybierało inną pozycję do rzutu.

5.Kręgle – z puszek, plastikowych butelek. Wystarczy piłka i zabawa gotowa. 

6.Poszukiwanie skarbu – skarb można ukryć w piasku, pod krzaczkiem. Można po prostu zachęcić dziecko do poszukiwania skarbu, jak w zabawie w chowanego, a można stworzyć całą historię. Chować karteczki, z kolejnymi wskazówkami, rysować kredą wskazówki itp.

7.Sadzenie roślinek – w ogrodzie, na balkonie, a nawet w domu na parapecie – teraz można zasiać np. sałatę, zioła. Możesz też zaproponować nalanie wody do konewki i podlewanie.

8.Tor przeszkód – możliwości jest mnóstwo. Może być to tor przeszkód do przejścia na boso np. kamyki, piasek, kartki papieru, folia, trwa. Może być to tor do przejazdu rowerkiem np. z pachołków, patyków.

9.Ciepło, zimno – można dodać w zabawie o poszukiwaniu skarbu.

10.Balony – sprawdzą się i w domu i na dworze. Do podrzucania, łapania, kopania, szukania. Możecie zrobić też balony wodne.

11.Chodzenie po krawężniku – świetne ćwiczenia na równowagę, do wykorzystania przy każdym spacerze.

12.Chodzenie boso – trawa, piasek, kamyczki – świetna stymulacja dla małych stóp.