2019 10 25 Szkoła pamięta

Szkoła nasza przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne wydarzenia patriotyczne związane przede wszystkim z historią lokalną oraz pielęgnowanie pamięci o bohaterach.

W piątek uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami wybrali się do miejsc upamiętniających wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej. Na terenach naszych sołectw: Milejowa, Longinówki, Janówki i Milejowca rozegrała się jedna z pierwszych bitew z niemieckim najeźdźcą „Bitwa o Szosę Piotrkowską”, w wyniku której polegli nie tylko żołnierze 76 Pułku Piechoty im. L. Narbutta wraz ze swym dowódcą – patronem naszej szkoły ppłk. St. Sienkiewiczem, ale także ludność cywilna. 631 żołnierzy spoczywa na cmentarzu żołnierskim w Milejowie. Dla upamiętnienia tych wydarzeń kilka lat temu na terenach Milejowca i Longinówki odsłonięto pamiątkowe pomniki. Do tych właśnie miejsc udali się uczniowie wraz z wychowawcami, aby uporządkować je, zapalić symboliczne znicze i minutą ciszy uczcić pamięć poległych w obronie naszej Ojczyzny.

Tradycyjnie, w tygodniu, przed Świętem Zmarłych uczniowie naszej szkoły porządkowali groby żołnierskie na cmentarzu w Milejowie,  zapalili znicze, złożyli wiązanki  i oddali cześć poległym żołnierzom walczącym w obronie naszych ziem.

Akcja "Szkoła pamięta"