2019 05 08 3 Maja i Dzień Patrona

8 maja uczestniczyliśmy w dwóch ważnych dla naszej społeczności, patriotycznych uroczystościach – obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dniu Patrona Szkoły ppłk. Stanisława Sienkiewicza.

Za sprawą uczniów z klas IV-VIII, którzy to pod kierunkiem p. M. Kotas, p. I. Szewczyk i p. K. Wojtani, przygotowali majową akademię, mogliśmy przenieść się do XVIII wieku kiedy to uchwalona została ustawa rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną, nowoczesną konstytucją.

Po uroczystej akademii Samorząd Uczniowski przypomniał zgromadzonym na sali uczniom życiorys Patrona Szkoły ppłk. Stanisława Sienkiewicza, który poległ wraz ze swoimi żołnierzami na polach naszych sołectw w pierwszych dniach września 1939 r. w „Bitwie o Szosę Piotrkowską”.

Po uroczystościach szkolnych uczniowie wraz z wychowawcami udali się na cmentarz wojenny w Milejowie, gdzie złożono wiązankę i oddano hołd poległym żołnierzom.