Akcja „Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze”

PZU od pierwszych dni września rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z ich udziałem. Na początku roku szkolnego uczniowie klas I-III otrzymali od PZU odblaski z wbudowaną migającą lampką.

Do akcji przystąpiła również nasza szkoła. Przez październik i listopad policjanci będą liczyli uczniów oraz wszystkie osoby wchodzące do szkoły wyposażone w odblaski na kurtkach, tornistrach, workach itp..  W konkursie „Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze” zwycięży szkoła z największą ilością odblasków. 

Dlatego do dzieła – bądźmy widoczni na drodze i nośmy, jak najwięcej odblasków, a z pewnością będziemy lepiej widoczni.

Przy słabej widoczności, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji widząc pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. To może uratować pieszemu życie.”

https://media.pzu.pl/pr/400163/akcja-odblaski-dziecko-bezpieczne-na-drodze